Adaptacja
DZIECKO W PRZEDSZKOLU –
PORADY DLA RODZICÓW PRZYSZŁYCH PRZEDSZKOLAKÓW
Dojrzałość przedszkolna dziecka jest równoznaczna z osiągnięciem przez niego takiego stopnia rozwoju fizycznego, umysłowego oraz społeczno-emocjonalnego, jaki pozwala mu na pozostanie kilku godzin dziennie pod opieką personelu przedszkola, a także współuczestniczenie w zajęciach przedszkolnych. Wyrazem adaptacji małego dziecka do przedszkola jest umiejętność zaspokojenia w tym środowisku potrzeb własnych oraz zdolność do spełnienia stawianych wymagań. Dzieci rozpoczynające edukację przedszkolną różnią się między sobą poziomem zdolności przystosowawczych. Jedne dzieci adoptują się łatwo, ale są i takie które potrzebują więcej czasu na przyzwyczajenie się, zaakceptowanie nowej sytuacji.
Chcąc pomóc swojemu dziecku, należy przygotować go do roli przedszkolaka.
Mamo! Tato!
Właśnie zostałem przedszkolakiem i
potrzebuję waszego wsparcia.
- Warto popracować nad niektórymi umiejętnościami dziecka: czynności samoobsługowe ( jedzenie, ubieranie się, mycie), zgłaszanie swoich potrzeb.
- Chodzenie do przedszkola powinno być traktowane jako naturalna rzecz
( rodzice chodzą do pracy, dziecko chodzi do przedszkola). Rodzice nie powinni przerywać dziecku rytmu chodzenia do przedszkola, kiedy płacze. Przedłuży to tylko okres adaptacji.
- Rodzice nie powinni przy dziecku oceniać przedszkola, dzielić się wątpliwościami, uwagami.
- Rodzice już od pierwszych dni pobytu dziecka w przedszkolu winni zauważyć nawet najmniejsze sukcesy swojego dziecka.
- Rodzice, rozmawiajcie z dzieckiem na temat minionego dnia w przedszkolu, pozwólcie mówić mu o tym, co jest dla niego ważne i o czym chce mówić.
- Rodzice, zawsze dotrzymujcie danego słowaupewniajcie dziecko, że zawsze o określonej porze będziecie odbierać dziecko z przedszkola, ( np. po obiedzie, po odpoczynku)
- Tak należy zorganizować poranek, aby starczyło czasu na pożegnanie się z dzieckiem, bez pospiechu, ale również bez przedłużania czasu rozstania. Ważne jest, aby rodzice podczas rozstania z dzieckiem byli spokojni.
- Jeśli dziecko płacze przy rozstaniu nie należy go zawstydzać, dając za przykład inne dzieci.
- Rodzice powinni zachęcać dziecko do spożywania posiłków w przedszkolu.
- Ulubiona maskotka przyniesiona do przedszkola na pewno pomoże dziecku w adaptacji, stworzy poczucie bezpieczeństwa, jednak ze względu ma panującą sytuację epidemiologiczną dziecko może przynieść maskotkę, którą zostawia w przedszkolu, nie zabiera codziennie do domu.
- Małego przedszkolaka należy wyposażyć w wygodne ubranie ( spodnie dresowe na gumce / leginsy, kapcie na rzepy, bluzka wkładana przez głowę), które nie będzie kłopotliwe przy rozbieraniu i ubieraniu.
- Zawsze należy żegnać i witać swoje dziecko z uśmiechem na twarzy.
WYPRAWKA MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA:
- Mała poduszeczka (jasiek);
- Kocyk o wymiarach ok. 80 cm x 200 cm (proszę podpisać poduszkę i kocyk);
- Kapcie, wygodne do założenia i zdjęcia;
- Ubranie na zmianę, które należy zostawić w worku/reklamówce zawieszone w szafce w szatni, na wypadek gdyby zupa udekorowała bluzkę, bądź gdy dziecko zgubi drogę do toalety lub zapomni o niej świetnie się bawiąc J(kilka sztuk bluzeczek spodenek/leginsów, majtek, skarpetki).