Polecane książki przez Miejska Bibliotekę Publiczną Filia nr 17 w Opolu
30 listopada rodzice i dzieci mieli możliwość zapisania się do biblioteki oraz wypożyczenia książek w naszym przedszkolu. Pani Paulina z MBP Filia nr 3 przyniosła z biblioteki walizkę z polecanym dla dzieci tytułami. Wizyta cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego też w najbliższym czasie planujemy powtórzyć akcję biblioteka w przedszkolu.
Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane przez bibliotekarzy z Filii 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
S. Nordqvist, Kiedy mały Findus się zgubił
4-6 lat
Opowieść o niecodziennym bohaterze – jak na książkę dla dzieci – staruszku Pettsonie i jego kocie. Tych dwóch żyje sobie w domu na wsi, wiodąc spokojne życie. Jednak ich codzienność potrafi być zaskakująca, a zwykłe zdarzenia przemieniają się w ekscytujące przygody. Część „Kiedy mały Findus się zgubił” opowiada o początkach ich przyjaźni.
J. Bednarek, Wszystko w porządku; Zwierzątko do kochania
3-6 lat
Główną bohaterką jest Magdalena Felicja, która zwykła o sobie mówić Dusia oraz jej pluszowy przyjaciel Psinek-Świnek. Akcja opowiadań z tej serii rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – w świecie rzeczywistym, gdzie Dusia stawia czoła codzienności kilkuletniego dziecka oraz w świecie fantastycznym, do którego zabiera czytelnika Psinek-Świnek. Każda część serii porusza jakiś problem, sytuację, z jaką mierzą się dzieci i rodzicie (np. kłamstwo, posiadanie zwierzątka).
M. Matoso, Opowiedz mnie
4-6 lat
Książka niemal bez tekstu – każda strona to duża ilustracja, która daje możliwość wyboru: bohatera, miejsca akcji, przygody, jaka się rozgrywa. Narratorem jest tutaj dziecko, rodzic może podpowiadać (zamieszczone są pytania pomocnicze). Dziecko jako opowiadacz decyduje o wszystkim, co się stanie, jak potoczą się losy jego bohatera, jakie cechy, wygląd będzie miał. Przy pomocy dorosłego książka sprawdzi się już u 4-latków.
A.-C. Leveque, Wiem, co jem! Banany
4-6 lat
Jedna z książek z serii Akademii Mądrego Dziecka; cała seria „Wiem, co jem!” opisuje jedzenie, produkty, z którymi spotykamy się codziennie (banany, czekolada, chleb, pomidory). Informacje są przedstawione bardziej w formie opowiadania niż encyklopedycznego opisu; nie ma tu nadmiaru faktów, ale jest historia danego produktu, sposobu produkcji czy uprawy, ciekawostki.
P. Faber, Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy
3-6 lat
Opowiadanie z pięknymi ilustracjami. Świat nigdy w pełni nie odpoczywa; ktoś pracuje w dzień (lub chodzi do przedszkola), ale ktoś inny – w nocy. I o tym jest to niewielkich rozmiarów opowiadanie. Uświadamia, jak bardzo ważne dla społeczeństwa są różne zawody, także te, których nie widzimy w ciągu dnia. Dodatkową zaletą są ilustracje, które pokazują zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a także osoby o różnym kolorze skóry.
J. Wieslander, T. Wieslander, Kajtek i Miś
3-5 lat
Zbiór opowiadań o Kajtku. Jego życie wydaje się zwykłe, ale dla małego chłopca każdy dzień to nowe wydarzenie, nowy problem do uporania się, nowa przygoda. Książka jest idealna do czytania przed snem. Ponadto istotny jest także sposób pokazania relacji rodzic-dziecko, w której dziecko jest szanowane, traktowane poważnie, rozterki, które przeżywa nie są lekceważone. Książka, z której wiele może wynieść także rodzic.
H. Adelman, Sposób na samotność
4-6 lat
Opowiedziany przez dziewczynkę jeden samotny dzień. Najlepsza przyjaciółka Mai wyjechała na weekend, rodzice nie mają czasu, na placu zabaw wszyscy ją ignorują. Dziewczynka opowiada i nazywa to, co czuje (dosłownie i metaforycznie, jest „Księżniczką w Krainie Samotności”), jak wpływa to na jej postrzeganie rzeczywistości. W dalszej części historii Maja znajduje sposób, żeby poradzić sobie z trudnym dla niej uczuciem.
M. Mortka, Tappi i tajemnica bułeczek Bollego
3-6 lat
Tappi jest Wikingiem, mieszka w Szepczącym Lesie i potrafi się zaprzyjaźnić z każdym. Tematyka rozdziałów jest bardzo zróżnicowana, pojawiają się przygody, czasem jakiś problem do rozwiązania. Przeciwności, jakie stają na drodze Tappiego i jego przyjaciół są takie same jak te, które napotyka w swoim życiu przedszkolak. Bohaterowie pokazują, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić, ale bez nachalnego morału.
P. Pawlak, Felcia
5-6 lat
Felcia to bohaterka książki, która (książka) nie każdemu przepadnie do gustu. Dzieciństwo dziewczynki przypadło na czasy PRL-u, epokę, która jest absolutnie obca dla współczesnych dzieci. Ale okazuje się, że Felcia jest takim samym dzieckiem jak te, które dziś o niej czytają, a sama książka to doskonała opowieść o czasach już minionych, o czasach, kiedy nie było internetu, supermarketów czy bajek na Netfliksie.
M. Graffi, Alfabet miłości
4-5 lat
Książka obrazkowa, która może okazać się pomocna w nauce liter. Każda strona to jedna litera alfabetu i duża ilustracja, na której dziecko musi odszukać 3 przedmioty, rozpoczynające się od danej litery. Czcionka użyta do przedstawienia liter jest prosta i czytelna, a same ilustracje nie przedstawią zbyt wiele szczegółów.
A. Olejarczyk, Trzy kropki
4-6 lat
Książka która angażuje dziecko w czytanie. Po każdym fragmencie tekstu należy wybrać, co będzie dalej, o której z trzech kropek będzie się czytać, co mają zrobić.
M. Utnik, W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada
5-6 lat
Książka, która opowiada o deszczu z wielu perspektyw. Deszcz, jako zjawisko atmosferyczne; deszcz na morzu; deszcz w niedoborze i w nadmiarze; deszcz w różnych zakątkach świata, w kosmosie; deszcz w sztuce itd. Książka jest skonstruowana w taki sposób, że łatwo można wybrać fragmenty bardziej interesujące dla dziecka.
M. Altes, Jeszcze pięć minut
3-6 lat
Opowiadanie o tym, że czas jest względny, że bardzo wiele zależy od tego, co się wokół dzieje i co sami robimy. Zabawna historia pomaga dziecku nieco zrozumieć tak abstrakcyjne pojęcie jakim jest czas. Natomiast dla rodzica to przypomnienie, że czas dla dziecka często płynie inaczej niż dla dorosłego.
U lekarza. Opieka medyczna i procedury wyjaśnione dzieciom i rodzicom
3-6 lat
Książka, która może być bardzo wartościową pomocą w oswajaniu wizyty u lekarza. Dla wielu dzieci procedury medyczne są trudnym i budzącym lęk przeżyciem – w tej publikacji są opisane krok po kroku różne zdarzenia u lekarza (np. pobieranie krwi, wizyta u dentysty), opisane są wprost, bez zatajania także tych mniej przyjemnych szczegółów, ale jednocześnie bez straszenia (np. że ukłucie przy szczepieniu boli). Każdy rozdział zakończony jest podrozdziałem kierowanym do rodziców.
U. Młodnicka, Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci dla rodziców trochę też
5-6 lat
Opowiadanie o stworku o imieniu Pink, który może pomóc dziecku uwierzyć we własne możliwości i siły, docenić samego siebie i zyskać więcej pewności. Książka zawiera kilkanaście historii, po każdej jest zestaw ćwiczeń.
Th. Brunstorm, Th. Christoffersen, Tata Oli już nie chce być dorosły; Tata Oli zostaje jutuberem
5-6 lat
Tata Oli bywa bardzo niepoważny. Zdarza się, że to Ola musi go pilnować, bo sam zapomina o tym, iż „powinien” być poważnym dorosłym. Ola i jej tata są bohaterami serii zabawnych opowiadań, które pokazują, że czasem to dorośli zachowują się dziecinnie.
A. Czerwińska-Rydel, Mniam! Co w brzuchu burczy!
4-6 lat
Ciało ludzkie jest czymś bardzo zagadkowym i intrygującym dzieci. Ta książka w prosty sposób opowiada o tym, jak działa nasz układ trawienny, gdzie trafia jedzenie, jak zostanie już pogryzione i połknięte. Zabawne ilustracje pomagają w łatwym zrozumieniu jednego z najważniejszych procesów zachodzących w naszym ciele. Z tą książką można pracować zarówno z młodszymi, jak i starszymi dziećmi.
T. Samojlik, O rety! Przyroda
3-6 lat
Jest to książka o przyrodzie Polski. Podzielona na pory roku i różne miejsca przedstawia życie zwierząt i roślin. Książka zawiera wielkoformatowe ilustracje z mnogością szczegółów. Wykorzystywać można ją w różny sposób: jako książkę obrazkową, tylko do oglądania i wyszukiwania szczegółów; jako pomoc w nauce i zdobywaniu informacji o polskiej faunie i florze; jako bazę do samodzielnego tworzenia historii, w których bohaterami są przedstawione zwierzęta.
Annalles, Kolorowy potwór
3-5 lat
Krótka historia o dziewczynce i jej potworze. Kolorowy stwór zawiera w sobie różne emocje, każdej odpowiada inny kolor. Książka w prosty sposób tłumaczy czym są poszczególne emocje, co im towarzyszy, jakie zachowania są dla nich typowe. Opowiadanie może być pomocą dla dzieci w zrozumieniu i nazwaniu tego, co przeżywają.
Guarducci, Szpilka
4-6 lat
Szpilka to kolczasty stwór z lasu, który od dziecka był przygotowywany do straszenia i dokuczania innym. Nie ma więc przyjaciół, każdy unika jego towarzystwa, a sam Szpilka jest zawsze zły. Kiedy pewnego dnia wypadają mu niespodziewanie wszystkie kolce, mieszkańcy lasu przestają się go bać, a nawet zaczynają zapraszać do zabawy. Szpilka odkrywa, że bycie złym wcale nie jest takie przyjemne. Ponadto sami możemy decydować o tym, kim chcemy być.
Polecają Panie: Ania, Ela, Magda oraz Ania i zapraszają do biblioteki…